Posunúť nadol
//Inovatívne služby pre mobilitu-projekty Rumobil a Youmobil

Inovatívne služby pre mobilitu-projekty Rumobil a Youmobil

Naša fakulta pracuje na mnohých zahraničných projektoch. Patria k nim aj projekty RUMOBIL a YOUMOBIL. Oba projekty riešia problém verejnej dopravy na vidieku. Keď sa ľudia rozhodujú, či budú bývať v meste, jeho okolí alebo na vidieku, riešia aj otázku ako budú dochádzať do práce, školy, za zábavou alebo službami. Bývať na vidieku častokrát znamená stráviť množstvo času v dopravnej zápche pri ceste do mesta alebo čakať na vhodný spoj pri návrate domov. Verejná doprava je jednou z alternatív k použitiu osobného vozidla. Tradičné služby verejnej dopravy však často nedokážu adekvátne riešiť dopyt alebo sú ekonomicky neefektívne. Je preto potrebné hľadať nové riešenia. Odpoveďou môžu byť napríklad služby na dopyt tzv. MaaS (z anglického Mobility as a service). Tento koncept sa využil aj v projektoch RUMOBIL a YOUMOBIL.

Spolu s partnermi z ďalších krajín zo strednej Európy sme testovali rôzne riešenia mobilitných služieb pre vidiecke regióny v podobe pilotných projektov. Cieľom bolo zistiť, či sú tieto nové služby pre cestujúcich zaujímavé, ako ich môžu využívať a ako môžu byť v budúcnosti implementované do konvenčných dopravných systémov v regiónoch. Alternatívou ku konvenčným službám verejnej dopravy, ktoré sú založené na pevných trasách liniek a cestovných poriadkoch sú služby na dopyt. V zahraničí ich prevádzkovatelia verejnej dopravy využívajú na zabezpečenie mobility svojich zákazníkov z „domu do domu“, často ako doplnok tradičných služieb. Osvedčili sa aj v riedko osídlených vidieckych regiónoch alebo ako služba pre špecifickú skupinu cestujúcich. Oproti konvenčným spôsobom služieb verejnej dopravy ponúkajú väčšiu flexibilitu. Trendom je ponúkať túto službu spolu s ostatnými tak, aby mohli cestujúci kombinovať rôzne spôsoby dopravy pre potreby svojej mobility. Cestujúci môžu použiť obvyklé služby ako sú autobusové a vlakové spojenia alebo zdieľané vozidlá, bicykle, kolobežky a pod. Súčasťou ich cesty môže byť aj použitie vlastného vozidla alebo chôdza. Vzniká tak širšia škála dopravných prostriedkov a služieb. Pri voľbe dopravných prostriedkov, prestupoch, rezerváciách alebo platbe slúžia cestujúcim špeciálne aplikácie, ktoré zároveň pomáhajú rôznym dodávateľom dopravných služieb k integrácii, optimalizácii a efektivite.

V rámci projektu RUMOBIL sa testoval aj pilotný projekt v talianskom regióne Modena. V rámci projektu bola vytvorená nová mobilná aplikácia, ktorá umožňuje cestujúcim naplánovať a rezervovať si cestu a zdieľať ju s ďalšími cestujúcimi. Tieto údaje zároveň slúžia dispečingu a šoférom na plánovanie ciest a manažovanie celej služby. Viď obrázok.

Aký dôležitý je pre cestujúcich prístup k informáciám sa ukázalo už v prvých mesiacoch. Počet cestujúcich sa zvýšil o 20 %.  Oba projekty by mohli byť inšpiráciou pre našich dopravcov, ktorí zabezpečujú verejnú dopravu v regiónoch. Priemerná obsadenosť autobusov klesá a podiel, ktorým dotujú náklady vyššie územné celky rastie. Tie nemajú od dopravcov komplexné informácie aby mohli spracovať kvalitnú dopravnú analýzu. Cestovné poriadky nereflektujú potreby ľudí z vidieckych regiónov ani zmeny ich dopravného správania v uplynulých rokoch. Pri nedostatku finančných prostriedkov to predstavuje vážny problém pri hľadaní nových riešení a optimálnej ponuky verejnej dopravy na vidieku.

Tento článok vznikol na základe výstupov projektu RUMOBIL a YOUMOBIL, podporovaných z prostriedkov programu Interreg Stredná Európa.

  • 1,883 views
  • 0 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Stavitelstvo.sk 2019 / All rights reserved.

Close