//Išiel za svojím cieľom

Išiel za svojím cieľom

Rozhovor s Dušanom Cáderom (29r.), ktorý úspešne vyštudoval Stavebnú fakultu Žilinskej univerzity a momentálne žije a pracuje v Bergene.

Prečo si sa rozhodol pre stavebnú fakultu UNIZA, čo ťa viedlo k staviteľstvu ?

Môj otec je stavbár a tak ma to už od malička viedlo k staviteľstvu. Vyštudoval som strednú stavebnú školu Veľká Okružná. Ďalej moje kroky pokračovali na Stavebnú fakultu Žilinskej univerzity, kde som začal študovať všeobecné staviteľstvo.

Prečo si sa rozhodol odísť do Nórska po ukončení prvého semestra na univerzite ?

Bol to spontánny nápad. Práve prebiehalo skúškové obdobie a rozhodli sme sa s kamarátmi v bare kúpiť lacnú letenku do Bergenu. Ani sme nevedeli, kde to presne je. Odleteli sme do Bergenu, kde sme strávili štyri dni. Už vtedy som vedel, že toto je miesto pre mňa a chcem tu žiť. Táto krajina ma veľmi očarila. Mentalita ľudí, doprava, kvalita života. Po návrate na Slovensko som sa rozhodol prerušiť štúdium a odísť. Do troch týždňov som bol späť v Nórsku.

Aké boli tvoje začiatky v Nórsku?

 Prišiel som do nového prostredia, nepoznal som ľudí, nevedel som nórsky jazyk. Samozrejme som vedel po anglicky, ale aj v tomto jazyku som sa chcel zlepšiť. Na začiatku som býval u Nóra a robil couchsurfing. Bez práce som bol 11 mesiacov. Spoznávanie nových ľudí prináša aj nové príležitosti. Mojou prvou bola práca na ropnej plošine. Chopil som sa jej a vyskúšal  som to.

Učil si sa nórsky?

Jazyk je veľmi dôležitý aj keď tu všetci hovoria po anglicky, je dobré ovládať ich reč. Učil som sa z kníh, televízie a od ľudí.

Dušan v Bergene.

Prečo si sa rozhodol dokončiť štúdium diaľkovo?

Nóri si veľmi vážia, keď má človek vzdelanie. V Nórsku nie je možné študovať bakalára v angličtine a moja nórčina nebola ešte na takej úrovni, aby som to zvládol. Rozhodol som sa preto pre externú formu štúdia na Stavebnej fakulte UNIZA a dokončiť tak to, čo som začal.

Bolo diaľkové štúdium náročné?

Fungoval som väčšinu času online. Učitelia mi posielali zadania. Iba na skúšky som priletel vždy na Slovensko.  Niekedy bolo náročné všetko dokopy zladiť. Občas som musel priletieť aj niekoľkokrát za mesiac. Externá forma štúdia mi vyhovovala, učitelia boli ústretoví a chápali moju situáciu.

Pomohlo ti štúdium v tvojej práci?

Určite áno. Uznali mi diplom na úrovni nórskeho diplomu. Ľudia sa na vás  pozerajú inak. Podľa vášho diplomu aj očakávajú, že máte patričné vedomosti a majú vo vás v práci väčšiu dôveru. Vďaka štúdiu mám lepšie možnosti v práci a otvárajú sa mi tým nové príležitosti. V súčasnosti som si dorobil ešte nórsku maturitu. Písomné skúšky už mám za sebou a už čakám len na tie praktické.

Kde presne pracuješ teraz ? Baví ťa práca, ktorú robíš?

Momentálne pracujem ako asistent stavbyvedúceho pre nórsku firmu. Mojou náplňou práce sú veci ako betónové konštrukcie, kvalita betónu, technické postupy, reporty firme. Vďaka štúdiu môžem mať aj druhú prácu a tou je moja staviteľská živnosť, ktorá zahŕňa robenie projektov ako sú napríklad terasy, strechy a mnoho iného. Venujem sa staviteľstvu ako celku. Vždy som rád pracoval aj manuálne, preto som rád, že môžem tieto dve veci spojiť dokopy.

V čom je práca v staviteľstve iná v Nórsku ako na Slovensku?

Určite by som spomenul recykláciu odpadu na stavenisku. Všetok odpad sa musí prísne recyklovať. Nóri sú celkovo veľmi vyspelí v ekologickom myslení. Ďalším veľkým rozdielom tu je, že dbajú na rovnoprávnosť. Je tu úplne normálne stretnúť ženy, ktoré pracujú ako murárky, elektrikárky, tesárky. Remeslo si tu viac vážia, neberú  ho ako podradnú prácu – napríklad ako na Slovensku. To platí aj v iných odvetviach, nielen v staviteľstve. A spomenul by som ešte bezpečnosť pri práci,  tá je tu veľmi dôležitá. Dávajú si veľký pozor, aby sa nikomu nič pri práci nestalo a dodržujú pravidlá.

Čo je podľa teba kľúčom k úspechu ? Alebo, lepšie povedané, ako sa stať úspešným absolventom v zahraničí ?

Predovšetkým  človek musí vedieť, čo chce robiť a ísť si za tým aj keď tá cesta nie je vždy jednoduchá. Nebyť pesimista. Učiť sa jazyk, vzdelávať sa po celú dobu, spoznávať nových ľudí a nebáť sa – to je veľmi dôležité. Netreba ísť do zahraničia s vidinou veľkého zárobku, ani mať veľké oči. Keď sa človek snaží, môže byť úspešný aj v zahraničí.

Čo by si odkázal budúcim absolventom stavebnej fakulty UNIZA ?

Svet je veľký, treba ho spoznať. Byť odhodlaný. Vedieť sa obracať a, samozrejme, ako som spomínal, učiť sa jazyky a vzdelávať sa.

  • 1,747 views
  • 0 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Stavitelstvo.sk 2019 / All rights reserved.

Close