Posunúť nadol
//Cestné staviteľstvo

Cestné staviteľstvo

V dejinách staroveku malo cestné staviteľstvo dôležitú úlohu v rozvoji ľudstva. Jednou z najstarších a strategicky najdôležitejších rímskych ciest bola Via Appia, ktorú dal v starovekej rímskej republike vybudovať štátnik Appius Claudius. Cestná infraštruktúra je dôležitá aj dnes. Bez nej stagnuje rozvoj, čo vidíme aj v niektorých regiónoch u nás. Zabezpečiť dobrú dopravnú dostupnosť je prioritou.

Podobu dnešných ciest ovplyvňujú meniace sa spoločenské podmienky a vo veľkej miere technický rozvoj. Udržateľný rozvoj cestného staviteľstva je dôležitým zámerom každej rozvinutej spoločnosti a jej politík. Výskum pre výstavbu diaľnic, rýchlostných ciest, tunelov a ich správu a údržbu je dnes neodmysliteľnou súčasťou aktivít našej fakulty. Riešime požiadavky praxe, ktoré sa premietajú aj do našich výskumných a vývojových aktivít.

Hlavné výsledky vedy a výskumu sa v príprave stavieb uplatňujú predovšetkým pri dopravnoinžinierskych analýzach, dopravnom modelovaní, analýzach emisného a hlukového zaťaženia na obyvateľstvo či životné prostredie. V procese výstavby sú to predovšetkým nové materiály a technológie, vyvinuté a odskúšané vo výskumných aktivitách. Výsledky vedy a výskumu sa uplatňujú aj v rámci prevádzky, či už vo forme zavádzania nových moderných technológií riadenia, nedeštruktívnych metódach diagnostikovania stavu vozoviek, ale tiež v princípoch zavádzania systémov hospodárenia s vozovkami, resp. cestnou sieťou. Tieto oblasti sú hlavnou náplňou grantových projektov pre Vedeckú grantovú agentúru VEGA, projekty APW alebo rámcové programy EÚ.

Po roku 2000 sa aj v SR začal proces zavádzania inteligentných dopravných systémov do praxe. Žilinská univerzita a naša fakulta stála pri počiatkoch jeho zavádzania v rámci cestnej a diaľničnej siete. V roku 2003 boli v rámci štátnej objednávky definované elementy pre trh produktov IDS, zamerané na pravidlá kooperácie medzi odvetviami pre cestnú infraštruktúru a prispeli zásadne k zavádzaniu prvkov IDS na diaľničnej sieti.

Spolupráca univerzitného prostredia s praxou je dnes aj neodlúčiteľnou súčasťou kvalitného vysokoškolského vzdelávania. Základnou úlohou univerzít je vzdelávanie, ktoré sa neobmedzuje len na vzdelávanie študentov denného a externého štúdia. Jeho súčasťou je aj celoživotné vzdelávanie odborníkov z praxe. Fakulta poskytuje rôzne druhy kurzov už od roku 1994, napr. kurzy riadenia a prevádzky tunelov s využitím simulátora virtuálneho dvojrúrového diaľničného tunela, s možnosťou spracovávať údaje operátora z reálnej prevádzky tunelov v simulátore; kurzy pre audítorov a bezpečnostných inšpektorov a pod . Ak vás zaujíma uplatnenie výsledkov nášho výskumu v cestnom staviteľstve v praxi, chcete vedieť viac o tom ako spolupracujeme s inými organizáciami alebo vzdelávame, prečítajte si v Ekomagazíne.

  • 1,724 views
  • 0 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Stavitelstvo.sk 2019 / All rights reserved.

Close