Široké uplatnenie penobetónu
V súčasnosti existuje mnoho materiálov, ktoré sa používajú pri stavbách. Jedným z nich je penobetón.
Poznáme ho už viac ako tridsať rokov. Je to stavebný materiál s dobrou mechanickou pevnosťou, nízkou tepelnou vodivosťou, jednoduchým, ale pritom vysoko efektívnym technologickým spracovaním. Obsahuje uzavreté vzduchové póry, čím sa znižuje jeho objemová hmotnosť a popritom sa dosahujú úspory materiálových vstupov. Penobetón sa skladá z vody, cementu, penotvornej látky a vzduchu. Z toho následne vznikne technická pena tzv. penobetón, ktorý sa ďalej dopravuje a aplikuje v tekutej konzistencií hadicovým vedením. Stvrdne veľmi rýchlo. Ak bol napríklad použitý pri výrobe podlahy, možno po nej chodiť už po dvoch dňoch. Samozrejme závisí to od teploty, vlhkosti vzduchu a poveternostných podmienok. Dôležitým faktorom pri jeho aplikácií je presné dávkovanie objemu s predpísanými vlastnosťami.
V praxi sa penobetón využíva napr. pri výrobe podláh a plochých striech na občianskych a priemyselných stavbách. Variabilnosť jeho vlastností a mokrý proces výroby ponúkajú široké uplatnenie penobetónu ako výplne rôznych hluchých priestorov, alebo vrstiev v mostných a dopravných konštrukciách, ktoré môže výrazne odľahčiť a, pritom prenášať určité zaťaženie, pôsobiť aj ako tepelná izolácia alebo dokonca ako kryogénny materiál.
Na Slovensku sa prvýkrát penobetón použil už v roku 1998. Po roku 2000 sa uplatnil napríklad v Starej tržnici v Bratislave a v podlahách jadra veže Národnej banky Slovenska.
Jeho použitie sa postupne rozširuje aj medzi základové pásy rodinných domov. Nahradzuje sa ním doposiaľ používaný zhutnený zásyp a v mnohých prípadoch aj stavebná sutina. Značne prispieva aj k úspore energií.
Na Žilinskej univerzite v Žiline si uvedomujeme široké možnosti uplatnenia penobetónu v stavebníctve. Najmä v oblasti inžinierskych konštrukcií, ako sú napr. priemyselné podlahy, cyklotrasy, cestné komunikácie pre motorové vozidlá a železničné trate. Od roku 2009 spolupracujeme na výskume a vývoji konštrukcií, ktoré obsahujú penobetón. Účelom výskumu je meranie deformačných charakteristík. Vyčlenili sme na to časť skúšobného poľa, na ktorom je možné posudzovať konštrukcie s penobetónom v mierke 1 : 1. Ak vás zaujal náš článok, viac informácií sa dočítate na stránke Ecomagazínu.
- 1,818 views
- 0 Comment